Forum IBRiS już po raz drugi gościło na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. W tym roku Estera Flieger i Agata Kołodziej rozmawiały z politykami, działaczami społecznymi i ekspertami o sytuacji Polek i Polaków na rok przed wyborami parlamentarnymi. Czy jest jakiś pomysł na wyprowadzenie setek tysięcy Polaków z biedy? Kto najbardziej marzy o wyborach i dlaczego? Czy w Polsce zabraknie chleba? I co z tym wszystkim wspólnego ma Wiedeń? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w poniższych podcastach. Zapraszamy!

Zamiast rozdawać 500+, lepiej już obniżyć podatki

Rośnie odsetek biednych pracujących, a w budżetówce katastrofa. Kiedy Polacy wyjdą na ulice? Czy opozycja w ogóle jest jakąkolwiek alternatywą dla rządu? „Ona tylko przyklepuje pomysły rządu, nikt nie ma odwagi powiedzieć: „dość rozdawania pieniędzy” – mówi w rozmowie z Agatą Kołodziej Piotr Szumlewicz, lider Związkowej Alternatywy.

Szok drożyźniany? Minie. Ważniejsze, by w przyszłości biedniejsi zyskali na wzroście PKB bardziej niż najbogatsi

W ciągu ostatnich 30 lat niektórym Polakom dochody wzrosły o 300 proc., a innym tylko o 30 proc. To dowód na to, że neoliberalizm powinien upaść. Wzrost gospodarczy nie ma sensu, jeśli nie pomaga najbiedniejszym. Teraz przechodzimy przez szok drożyźniany. Każdemu będzie żyło się gorzej i do października 2023 r. musimy mocno zapiąć pasy, ale to minie i Polska znów może być liderem wzrostu. A wtedy należy zadbać o inny podział zysków i wypłatę narodowej dywidendy – mówi w rozmowie z Agatą Kołodziej prof. Marcin Piątkowski z Akademii im. Leona Koźmińskiego, pracujący na co dzień w Waszyngtonie, autor książki „Europejski lider wzrostu”, mówiącej o polskim sukcesie gospodarczym ostatnich 30 lat.

Władysław Kosiniak-Kamysz: marzę o wyborach

“Marzę o wyborach” – przyznaje w rozmowie z Esterą Flieger Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Podczas XXXI Forum Ekonomicznego lider ludowców złożył deklarację, że partia jest gotowa na wybory. Czy wrażenie to podzielać będą wyborcy obserwujący toczące się wśród polityków opozycji dyskusje o liczbie i kształcie list?

Komisarz UE: powinniśmy brać pod uwagę każdy wariant, również taki, że chleba będzie brakować

Pieniądze z KPO są ważne również dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego – wskazuje w rozmowie z Agatą Kołodziej Janusz Wojciechowski, Komisarz UE ds. rolnictwa. I jest przekonany, że dostaniemy je jeszcze w tym roku. Gdyby Polska nie dostała funduszy z KPO, cała Unia znalazłaby się w poważnym kryzysie.

W Wiedniu się dało

“Będziemy w przyszłym rządzie bezpiecznikiem i gwarantem praw socjalnych i bezpieczeństwa materialnego” – deklaruje w rozmowie z Esterą Flieger Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Nowa Lewica. “Jesteśmy gotowi zarówno pod względem programowym, organizacyjnym, jak i diagnozy nastrojów społecznych nie tylko wśród naszego elektoratu, ale również wśród wyborców, których chcemy pozyskać”.