Forum Ekonomiczne w Karpaczu było dla dziennikarek Forum IBRiS przestrzenią do sprawdzenia, w jakim stopniu przedstawiciele elit i klasy politycznej są gotowi do poszukiwania odpowiedzi na głębokie zmiany społeczne, które właśnie dokonują się w Polsce. O charakterze tych zmian mówił szef IBRiS Marcin Duma podczas panelu, który odbył się pierwszego dnia Forum, w jego dyskusyjnej części moderowanej przez profesora Henryka Domańskiego brali udział przedstawiciele wszystkich większych polskich partii politycznych. Polecamy materiał Kamila Dziubki z Onetu dotyczący tej prezentacji i tez Dumy [KLIKNIJ TUTAJ].

W pierwszej części tego zbioru [KLIKNIJ TUTAJ] polecaliśmy rozmowy z prof. Elżbietą Mączyńską, prezeską Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Waldemarem Budą, wiceministrem funduszy i polityki regionalnej oraz Adamem Czerniakiem z SGH i Polityki Insight. Teraz zapraszamy na kolejne odcinki naszych podcastów z Karpacza:

1. Czy zdążymy powstrzymać apokalipsę?

Agata Kołodziej rozmawia z Edwinem Bendykiem, publicystą i prezesem Fundacji Batorego o świadomości społecznej największych globalnych zagrożeń i realnych szansach na ich powstrzymanie lub odsunięcie w czasie. – Niełatwo będzie powiedzieć Polakom, który dopiero od niedawna uczestniczą w konsumpcyjnym świecie Zachodu, że właśnie nadchodzi czas końca tej konsumpcyjnej rzeczywistości. Ale mimo wszystko świadomość globalnych zagrożeń rośnie, a Polacy naprawdę potrafią porzucać destrukcyjne wzorce zachowań – tak, jak porzucili peerelowską etykę pracy, czy dawne podejście do kwestii ekologicznych. Tak, wciąż jeszcze mamy szansę zatrzymać katastrofę klimatyczną – tłumaczy Bendyk.

POSŁUCHAJ PODCASTU:

2. Sondaże zaufania do polityków. Jak je czytać?

Joanna Miziołek rozmawia z Krzysztofem Łapińskim, byłym rzecznikiem prezydenta Andrzeja Dudy, o sondażach zaufania (i nieufności) do polityków. Łapiński interesująco interpretuje wyniki ostatniego badania IBRiS dotyczącego tej kwestii, opowiada też o recepcji i możliwościach wykorzystania sondaży zaufania z perspektywy politycznej „kuchni”.

POSŁUCHAJ PODCASTU:

 

3. Czy 50 milionom Polaków żyłoby się lepiej niż 38 milionom?

Agata Kołodziej rozmawia z Bartoszem Marczukiem, wiceprezesem PFR i byłym wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, współtwórcą programu Rodzina 500 Plus o wyzwaniach demograficznych stojących przed Polską i o ich świadomości zarówno z perspektywy społeczeństwa, jak i klasy politycznej i elit.

POSŁUCHAJ PODCASTU:

 

4. Czy Polacy słusznie obawiają się Rosji?

Joanna Miziołek rozmawia z Januszem Cieszyńskim, sekretarzem stanu w kancelarii Premiera ds. cyfryzacji. Jak mówią wyniki najnowszego międzynarodowego badania Euroskopia oraz wielu innych badań społecznych, Polacy na pierwszym miejscu wśród potencjalnych zagrożeń zewnętrznych stawiają te związane z kierunkiem rosyjskim. Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu dziennikarka Forum IBRiS rozmawia o tym z Cieszyńskim w kontekście cyberpezpieczeństwa kraju. Czy rzeczywiście mamy się czego obawiać?

POSŁUCHAJ PODCASTU: