Pracownia United Surveys na zlecenie RMF i „Dziennika Gazety Prawnej” spytała respondentów: „Czy Komisja Europejska powinna zacząć wypłacać Polsce pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, nawet jeśli będzie miała wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce?”.

UE zatwierdziła polski Krajowy Plan Odbudowy. Jego suma wynosi ponad 35 miliardów euro. Warunkiem wypłaty pieniędzy jest jednak wypełnienie przez nasz kraj zobowiązań, które dotyczą praworządności. Elementem zobowiązania jest m.in. likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Pracownia United Surveys zapytała respondentów o to czy wypłata pieniędzy dla Polski powinna mieć miejsce nawet jeśli Komisja Europejska będzie miała wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce?

62,6 proc. badanych uważa, że wypłata środków powinna mieć miejsce bez względu na ocenę stanu praworządności w Polsce. 41,2 proc. pytanych wyraża swoje zdanie „zdecydowanie”. A 21,4 proc. „raczej”.

21,6 proc. respondentów twierdzi, że Komisja Europejska „zdecydowanie” nie powinna przelewać pieniędzy w przypadku wątpliwości. 5,9 proc. uważa, że „raczej” nie powinno dojść w takiej sytuacji do wypłaty środków.

9,8 proc. ankietowanych nie wie co na ten temat powiedzieć.

82 proc. wyborców obecnego obozu rządzącego „zdecydowanie” uważa, że wypłata powinna mieć miejsce nawet jeśli KE będzie miała wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce.

62 proc. respondentów będących wyborcami Koalicji Obywatelskiej uważa z kolei, że „zdecydowanie” nie powinno dojść do wypłaty pieniędzy w przypadku złej oceny praworządności w Polsce.

Badanie przeprowadziła pracownia United Surveys na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” 17-19.06.2022, na grupie n=1000, metodą CAWI.