58,5 proc. badanych Polaków uważa, że prezydent nie powinien podpisywać zmiany przepisów prawa oświatowego – wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla „Rzeczpospolitej”. Blisko połowa z nich (49,5 proc.) określa swoją opinię jako zdecydowaną.
Za ustawą opowiedziało się 20,8 proc. respondentów. Co piąty respondent nie ma zdania w tej kwestii.
Przypomnijmy – ustawa ma wzmocnić rolę kuratorów i utrudnić prowadzenie dodatkowych zajęć przez organizacje pozarządowe w szkołach.
Lex Czarnek nie chcą najmłodsi respondenci. Wśród badanych w wieku 18-29 lat – zaledwie 1 procent uznał, że prezydent powinien podpisać ustawę. Rodzice dzieci przedszkolnych i szkolnych w 71 procentach uważają, że prezydent powinien zawetować ustawę.
Kiedy spojrzymy na preferencje wyborcze osób pytanych o “lex Czarnek”, zobaczymy, że wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy – 13 proc. uważa, że prezydent powinien posłużyć się wetem. W przypadku wyborców opozycji, wynik sondażu jest wysoki – 86 proc. osób zdecydowanych nie głosować na PiS uważa, że ustawa nie powinna wejść w życie.
Sondaż przeprowadzono na zlecenie Rzeczpospolitej, 18-19 lutego 2022 na grupie n=1100, metodą CATI.
Related posts
"Patriotyzm stał się domeną wszystkich, nie ma grup, które od patriotyzmu jako takiego dystansują się" - mówi w rozmowie z @estera_flieger @JanOldakowski, dyrektor @1944pl #PowstanieWarszawskie
https://t.co/v13du60WNh
📚 "To tekst bardziej publicystyczny niż historyczny, nie pozostawia uczniowi przestrzeni do zastanowienia się nad zagadnieniem" - tak podręcznik do HiT, w rozmowie z @estera_flieger, ocenia historyczka i nauczycielka Agnieszka Jaczyńska
https://t.co/9BezzO9LMC
HiT tego lata! Co wspólnego z podręcznikiem do Historii i Teraźniejszości ma Bob Dylan? Czy podręcznik napisany przez prof. Roszkowskiego to rzeczywiście podręcznik? @estera_flieger rozmawia o tym z historyczką i nauczycielką Agnieszką Jaczyńską.
https://t.co/GQtyo21OLM